North-South Soccer Classic

Founded in 1989, the North-South Soccer Classic has evolved into one of the premier prep sports events annually in the Palmetto State. The NSSC features 72 of the state's top boys and girls graduated seniors in an all-star contest. 2018 will mark the 30th consecutive year that the NSSC will be staged for the boys, while the girls will celebrate their 22nd straight year of competition.

The 2018 date is June 23 at T.L. Hanna High School's Fraser Field at Memorial Stadium in Anderson.

GIRLS

North Head Coach - David Craig, Eastside HS
North Assistant Coach - Kelsey Geary, Clover HS


South Head Coach - Mark Weaver, Ashley Ridge HS
South Assistant Coach - K.C. Dunbaker, River Bluff HS


BOYS

North Head Coach - Roger Carpenter, Aiken HS
North Assistant Coach - Scott Simmons, Gaffney HS


South Head Coach - David Anastasia, Barnwell HS
South Assistant Coach - David Choi, Bamberg-Ehrhardt HS

Girls - 10:30 a.m.
Boys - 12:30 p.m.

  • Admission - $10
  • Program - $5

Player Checklist for NSSC (each of these is outlined below):

  • SCHSL Physical - May 18
  • Uniform - May 18
  • Program Ad - May 30
  • Player Profile - May 30
  • Banquet Confirmation - June 8
  • Report to T.L. Hanna HS - June 22 (wear HS training shirt when you report)

Hotel Information: Players DO NOT have to pay for rooms. 

Boys Hotel: Comfort Suites - 118 Interstate Blvd, Anderson, SC 29621

Girls Hotel: Country Inn & Suites - 116 Interstate Blvd, Anderson, SC 29621

Banquet Information (form in the right hand column -- due June 8th) at T.L. Hanna HS on June 22, 7 pm.

  • Cost: $20 per person (players are covered via NSSC participation -- no fee is necessary for the players).
  • Menu: Baked Chicken; Macaroni & Cheese; Green Beans; Salad; Yeast Roll; Banana Pudding - Catered by Roy's Downtown Restaurant of Anderson

Media Release - 6.21.18

MEDIA RELEASE

The 2018 North-South Soccer Classic, hosted by the South Carolina High School Soccer Coaches Association, will be held at T.L. Hanna High School in Anderson, S.C., on Saturday, June 23.

This is the second consecutive year that the "Electric City" has been the site of this event at Memorial Stadium's Fraser Field on the campus of T.L. Hanna High School and the third time overall (2007). The North-South Soccer Classic was founded in 1989 and has been staged every Summer since then for the boys' all-star game while the girls' contest has been played annually since its inception in 1997.

Admission is $10 at the gate and souvenir programs will be available for $5. Players will report on Friday, June 22 for an action-packed day that features a luncheon sponsored by the Fellowship of Christian Athletes, team and individual pictures being taken at the field, a practice session for each team and, finally, a banquet that evening honoring the eight coaches and 72 graduated senior players.

In the boys' series, the North leads the South 15-10-4, but the South has captured five of the past eight meetings which includes a pair of draws. The South tallied a 3-2 victory last year in Anderson. In the girls' series, the South holds a slim one-match advantage at 9-8-4 and has won three of the past seven contests with three of those results ending in a tie, including last year's 1-1 draw.

For more information, please visit www.scsoccer.com and follow along on social media via Twitter @SCHSSCA with a hashtag of #NSSC18.

North-South Soccer Classic website

- - 30 - -

2018 NSSC ROSTERS

North Girls
Head Coach: David Craig, Eastside
Assistant Coach: Kelsey Geary, Clover
Players: Peyton Brown, Wren; Grace Cardew, Dorman; Edie DeMedicis, South Aiken; Kailee Erwin, Indian Land; Emily Gerdes, Indian Land; Cece Hendricks, St. Joseph's Catholic; Alexis Huston-Hamric, Eastside; Ashton Irby, Powdersville; J'menii Isaac, Clover; Makala Latsch, T.L. Hanna; Hyori McDowell, North Augusta; Brooke Penedo, T.L. Hanna; Madison Pollard, Spartanburg; Kaleigh Roberson, Wade Hampton-G; Haley Stewart, Clover; Maddie Stringer, Southside Christian; Heather Turner, Airport; Courtney Weber, Wade Hampton-G.

South Girls
Head Coach: Mark Weaver, Ashley Ridge
Assistant Coach: K.C. Dunbaker, River Bluff
Players: Carol Brayton, Berkeley; Delaney Hood, Ashley Ridge; Emily Kifer, Ashley Ridge; Emma Ladd, Academic Magnet; Brittney McKeone, Aynor; Naomi Matthusen, Dreher; Jane Ashley Meredith, Swansea; Haley Merrill, Bishop England; Rhiannon Mirl, Summerville; Sarah Phillips, Waccamaw; Mason Pinkerton, Waccamaw; Josie Posma, Myrtle Beach; Salley Slice, Chapin; Tress Southard, Wando; Shanaya Stevens, Bluffton; Briley Stokes, West Florence; Sara Taylor, Chapin; Asha Wallace, River Bluff.

North Boys
Head Coach: Roger Carpenter, Aiken
Assistant Coach: Scott Simmons, Gaffney
Players: Zach Baker, Wade Hampton-G; Garrett Beard, Northwestern; Will Bethel, Christ Church Episcopal; Holden Cayelli, T.L. Hanna; Kyle Frei, Aiken; Steven Halas, Nation Ford; Davis Hooten, Northwestern; Keaton Hubbard, Eastside; Justin Joseph, Mauldin; Hykeem Martin, Greenwood; John Martin, Daniel; Cesar Rivera, Boiling Springs; Richard Sealy, Gaffney; Joseph Todd, Eastside; Sean Walsh, York Comprehensive; Eric Wertz, Aiken; Reel Wise, T.L. Hanna.

South Boys
Head Coach: David Anastasia, Barnwell
Assistant Coach: David Choi, Bamberg-Ehrhardt
Players: Marc Abbott, River Bluff; Zendon Andrews, Socastee; Tre'von Brisbon, Cane Bay; Davis Cassell, Irmo; Andrew Crowley, Gilbert; Hesham Hikal, Burke; Liam Hudock, Wando; Alexis Jimenez, Bluffton; Nick Price, Academic Magnet; Owen Rohde, A.C. Flora; Logan Shay, Blythewood; Campbell Shealy, Lexington; Devin Shepherd, Blythewood; Bobby Sloan, South Florence; Jonathan Williams, Bamberg-Ehrhardt; Luke Williams, St. James; Scott Wilson, Wade Hampton-H; Westen Wingard, River Bluff.

SCHSL Physical
Submit to your team coach by May 18th

All participants in the North-South Soccer Classic MUST submit a copy of their SCHSL Physical (on file with your athletic administrator) by Friday, May 18th. Please submit these forms to your respective coaches of your all-star team.

NSSC Uniform Options via Lloyd's
Orders due May 18, 2018

The North-South Soccer Classic will offer players the opportunity to purchase their entire match kits! Included in this purchase is the option to have your name on the back of the shirt! Orders must be placed by May 18th.

Parents/fans/players can purchase other items as well. An activation code will be sent from MyUniform via Lloyd's Soccer.

***Players will receive a training shirt, as part of their participation in the all-star event.

To purchase a jersey or other items, please follow the directions via Lloyd's Soccer MyUniform that was sent in an exclusive email to each player.

North Kit: NIKE Blue/Blue/Blue
 
South Kit: NIKE White/Red/Red
 
Store closes 5/18/18
NSSC Program Ad
MS Word Doc in right-side column above

/docs/NSSC-ProgramAd.pdf

Program advertisements must be received by May 30, 2018. All schools that have players participating are encouraged to supply at least one ad for the all-star game program. This is usually funded by a Booster Club or such entity (examples in right hand column).

  • Full page (8.5x11 black/white) ad is $125

Please make checks payable to SCHSSCA and send payment to:

SCHSSCA
Attn: Kevin Heise
1249 Jessamine Street
Cayce, SC 29033

Make sure to indicate that your ad is for the North-South Soccer Classic program.

To send artwork and/or any questions, please contact Kevin Heise:

No late submissions will be accepted. Please make this a priority as the close of the school year is hectic with graduation, playoffs, parties, etc.

All-Star Game Player/Coach Profile
Due May 30, 2018

PLAYERS

All North-South Soccer Classic players are to fill out an all-star game player profile - https://www.surveymonkey.com/r/ZWMSVLX

COACHES

All North-South Soccer Classic coaches are to fill out an all-star game player profile - https://www.surveymonkey.com/r/3XN3FXC

This is due May 30, 2018.

North-South Soccer Classic All-Time Results

Celebrating 30 years of Honoring South Carolina's Top Senior Soccer Players

Boys Results 1989-2018 - North leads the series 15-11-4

Year Score Winner Site
2018 5-2 South T.L. Hanna HS
2017 3-2 South T.L. Hanna HS
2016 1-1 Tie Rock Hill District 3 Stadium
2015 1-1 Tie College of Charleston
2014 1-0 South Blackbaud Stadium
2013 3-1 North Blackbaud Stadium
2012 1-0 South College of Charleston
2011 2-1 South College of Charleston
2010 2-0 South Wofford College
2009 2-1 North Wofford College
2008 3-1 North USC Upstate
2007 2-0 North T.L. Hanna HS
2006 3-2 South Furman University
2005 3-0 South College of Charleston
2004 4-1 North Bishop England HS
2003 5-1 North Wando HS
2002 3-1 North Wando HS
2001 0-0 Tie Wando HS
2000 2-0 North Wando HS
1999 3-1 North Wando HS
1998 3-0 North Wando HS
1997 3-2 ot North Wando HS
1996 1-0 South Wando HS
1995 4-2 North Wando HS
1994 0-0 Tie Wando HS
1993 1-0 South Wando HS
1992 2-0 South Wando HS
1991 3-0 North Wando HS
1990 2-0 North Wando HS
1989 1-0 North Wando HS

Girls Results 1997-2018 - South leads the series 10-8-4

Year Score Winner Site
2018 1-0 South T.L. Hanna HS
2017 1-1 Tie T.L. Hanna HS
2016 3-0 North Rock Hill District 3 Stadium
2015 1-1 Tie College of Charleston
2014 3-1 South Blackbaud Stadium
2013 2-1 South Blackbaud Stadium
2012 1-1 Tie College of Charleston
2011 5-1 South College of Charleston
2010 3-1 North Wofford College
2009 3-1 South Wofford College
2008 1-1 Tie USC Upstate
2007 3-1 North T.L. Hanna HS
2006 7-0 North Furman University
2005 5-1 South College of Charleston
2004 4-2 South Bishop England HS
2003 2-0 North Wando HS
2002 7-1 South Wando HS
2001 2-0 South Wando HS
2000 3-1 North Wando HS
1999 4-1 South Greer Memorial Stadium
1998 5-0 North Greer Memorial Stadium
1997 3-0 North Greer Memorial Stadium
NSSC Coaching History

SCHSSCA North-South Soccer Classic - Boys Coaches

Year

North Co-Coach

School

North Co-Coach

School

South Co-Coach

School

South Co-Coach

School

1989

Frank Ridlehoover

Eastside

Mike Stafford

Christ Church

Ted Miller

Middleton

Keith Tapscott

James Island

1990

Andy Demori

Daniel

William Hosea

Riverside

John Boulware

Spring Valley

David Kleinfelder

Dreher

1991

Phil Savitz

Irmo

Dick Smith

T.L. Hanna

Anthony Pelton

Fort Dorchester

Tom Reilly

Wando

1992

Denny Saverance

Fort Mill

Wayne Quinlan

Eastside

Giles Roberts

South Florence

Scott Ruggles

Stratford

1993

Carlos Osorio

Wade Hampton (G)

Mark Wilson

Dixie

Troy Bennage

Stall

Hank Betcher

Columbia

Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
1994 Frank Ridlehoover Dorman Charlie Mayfield Mauldin Ted Miller Middleton Bo Sylvia Hilton Head
1995 William Hosea Riverside Frank Sullivan Pickens Anthony Pelton Fort Dorchester Jimmy Watson Sumter
1996 Dick Smith T.L. Hanna George Sugden Greenwood Phil Savitz Irmo Ric Raycroft Hanahan
1997 David Kleinfelder Lexington Kevin Heise Brookland-Cayce Scott Ruggles Stratford James Gaskins Goose Creek
1998 Denny Saverance Fort Mill Mike Culp Clover Wayne Quinlan Dutch Fork Bruce Bradham Richland Northeast
1999 Charlie Mayfield Mauldin J.F. Lucas Greenville Hank Betcher Columbia Ron Brady Summerville
2000 Carlos Osorio Dorman Farrell Zissette Blackville-Hilda Troy Bennage Academic Magnet Dave Clark Spring Valley
2001 Mike Culp Clover Dick Hiller Chapin Ric Raycroft Hanahan Kevin Darlington Ridge View
2002 Frank Sullivan Pickens Mike Kinnally Byrnes Kevin Heise Brookland-Cayce Russell Shelley Sumter
2003 Dick Hiller Chapin Stephen Cianciolo T.L. Hanna Bruce Bradham Richland Northeast Ron Brady Summerville
2004 Dave Clark Spring Valley Brad Nickles Emerald Tom Reilly Wando Newt Merricks North Myrtle Beach
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2005 Matt Brophy Mauldin Denny Saverance Fort Mill Kevin Darlington Ridge View Stephen Jackson West Ashley
2006 Tef Vitaris Seneca Paul Waters South Aiken Kevin Heise Brookland-Cayce Ben Schoen Waccamaw
2007 Mike Hazel Wren David Wilcox Christ Church Billy Andrews West Florence Mike Carraher Lakewood
2008 David Craig Eastside Sean Vick Clinton Ed Khouri Bishop England Todd Robinson James Island
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2009 Brian Gamble Dixie Joseph Windley Southside Newt Merricks North Myrtle Beach Ed Carson Summerville
2010 Matt Brophy Byrnes William Hosea J.L. Mann Stephen Jackson West Ashley Roger Carpenter Aiken
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2011 Hank Betcher Columbia Dom Wren Northwestern Ben Schoen Waccamaw David Anastasia Barnwell
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2012 Ben Brown Ninety Six John Donohue Ridge View Jack Ray Crestwood Chris Hapeshis Andrews
2013 Josh Burton Belton-Honea Path Peter Wittig Blythewood Ed Khouri Bishop England Alister DeLong Stratford
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2014 Sean Vick Clinton Josh Eskew Dorman Jason Himmelsbach Myrtle Beach Shilo Tisdale Wando
2015 Shane Bryant Batesburg-Leesville Joe Siatkowski Mauldin Jason Hamil Academic Magnet Nate Harris Ashley Ridge
2016 George Sugden Greenwood Damon Dixon Wade Hampton (G) Will Gettys Lexington Tim Green White Knoll
2017 Cesar Robles Rock Hill Craig Joyner Belton-Honea Path Troy Alexander Hartsville Daniel Holbrook R.B. Stall

SCHSSCA North-South Soccer Classic - Girls Coaches

Year

North Co-Coach

School

North Co-Coach

School

South Co-Coach

School

South Co-Coach

School

1997

William Hosea Riverside John Mills Lexington Scott Ferguson Wando Mike Weathersbee Sumter
1998 Ron Johnson Aiken Kris Long Spartanburg Brad Kilian Summerville Jason Pausman Hilton Head
1999 Gwynne Armstrong Mauldin Connley Skeen T.L. Hanna Troy Bennage Academic Magnet Drew McNeely Middleton
2000 Shannon Champ Chapin Butch Clark Hillcrest Christine Alexander Hartsville Steve Lea Spring Valley
2001 Heather Frederick Irmo Kathryn Whitmire Greenwood Bob Polk Summerville Peter Heusinger Stratford
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2002 Kris Long Spartanburg Peter Heusinger Stratford Scott Ferguson Wando Christine Alexander Hartsville
2003 Ron Johnson Aiken Steve Lea Spring Valley Troy Bennage Academic Magnet Peter Heusinger Stratford
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2004 Michael Burriss Wren Elizabeth Myers Byrnes Heather Frederick Irmo Ed Michels Beaufort
2005 Fernando Gomez Woodruff Josef Lorenz Dorman Christine Alexander Hartsville Mike Mauldin Irmo
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2006 Gwynne Armstrong J.L. Mann Chris Fryland Lexington David Kleinfelder Dreher Bo Sylvia Dutch Fork
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2007 Terry Archenhold Riverside Michael Young T.L. Hanna John Rosier Chapin Dave Snyder Bishop England
2008 Leeann Mellon Clover Ryan Roseberry Westside Lauren Hudgens Brookland-Cayce William Schaufler Fort Dorchester
2009 Jason Burton Belton-Honea Path Jay Crane Wade Hampton (G) Keith Morris Airport Jimmy Watson Sumter
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2010 Chris Nichols Christ Church Cesar Robles Northwestern Shannon Champ Wando Will Chassereau Berkeley
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2011 Michael Burriss Wren Andy Robinson Eastside Dave Snyder Bishop England Chad Meredith Swansea
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2012 Terry Archenhold Riverside Raimond Hartmann Greenville David Lloyd White Knoll Katie Smith Brookland-Cayce
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2013 Jason Burton Belton-Honea Path Kevin Czar Mauldin Michael Young Midland Valley Jeri Himmelsbach Myrtle Beach
2014 Jay Crane Wade Hampton (G) Bob Taylor Chapin Keith Morris Airport Mark Weaver Ashley Ridge
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2015 Mark Bonda Indian Land Sheila Wyer Southside Christian Taryn Floyd Fort Dorchester Victor Tice Aiken
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2016 John Mills Richland Northeast Laney Younts Hillcrest Will Chassereau Berkeley Matt Sawicz North Augusta
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2017 Ed Humphrey Lancaster Jason Mouzon Northwestern Chad Meredith Swansea Robb Sloan South Florence