The Official Website of the South Carolina High School Soccer Coaches Association

North-South Soccer Classic

June 19, 2021 @ Anderson, SC

Founded in 1989, the North-South Soccer Classic has evolved into one of the premier prep sports events annually in the Palmetto State. The NSSC features 72 of the state's top boys and girls graduated seniors in an all-star contest. 2021 will mark the 32nd year that the NSSC will be staged for the boys, while the girls will celebrate their 24th year of competition. The event was canceled in 2020 due to COVID-19.

The 2021 date is June 19 at T.L. Hanna High School's Fraser Field at Memorial Stadium in Anderson, SC.

Players partcipating MUST BE AVAILABLE for the entire event. No exceptions for graduations, senior trips, college orientations/classes, etc. Players report to T.L. Hanna HS in Anderson at 11:30 a.m. on Friday, June 18.

GIRLS

North Co-Coach - Paula Fernandez, G.D. Broome HS - paula.fernandez@spartanburg2.k12.sc.us 
North Co-Coach - Don Sral, Newberry HS - dsral@sdncpilot.onmicrosoft.com


South Co-Coach - Will Hall, Carolina Forest HS - WHall@horrycountyschools.net
South Co-Coach - Dave Johnson, Hanahan HS - coachdcj@gmail.com


BOYS

North Co-Coach - Kevin Brabham, Spartanburg HS - CKBrabham@spart7.org
North Co-Coach - Graham Stafford, Clover HS - Graham.Stafford@clover.k12.sc.us


South Co-Coach - Jamie McClendon, Dreher HS - jamie.mcclendon@richlandone.org
South Co-Coach - Bob Taylor, Chapin HS - btaylor@lexrich5.org

Saturday, June 19th
Girls Match - 10:30 a.m.
Boys Match - 12:30 p.m.

  • Admission - $10
  • Program - $5

Live Stream (and archived) of the NSSC Banquet and the Girls/Boys All-Star Games are available at TBA on YouTube.

Player Checklist for NSSC (each of these is outlined below):

  • SCHSL Physical - May 1
  • Uniform Order - May 17
  • Program Ad - May 17
  • Player Profile - May 17
  • Banquet Confirmation - June 7
  • Report to T.L. Hanna HS - June 18 (wear HS training shirt when you report) at 11:30 am. If you drive, you will leave your vehicle at T.L. Hanna HS for the duration of the event. You will be transported by bus from the school to the hotel and banquet sites.

Hotel Information: Players DO NOT have to pay for rooms -- this is covered by the SCHSSCA. Players will share a room with another all-star player. All players/staff will stay at the:

  • Holiday Inn
    3509 Clemson Blvd
    Anderson, SC 29621

Banquet Information (form in the right hand column -- due June 7th) at Anderson Institute of Technology on June 18, 7 pm.

June 9 UPDATE -- #NSSC21 All-Star Banquet ticket sales are now closed. No further tickets will be sold to the event at the Anderson Institute of Technology for Friday, June 18.

  • Cost: $20 per person (players are covered via NSSC participation -- no fee is necessary for the players).
  • Menu: Grilled Chicken, Green Beans, Macaroni & Cheese, Salad (2 dressings), Yeast Rolls, Cobbler, Tea & Water
  • Players will wear NSSC uniform and tennis/running shoes to the banquet. No flip-flops.
  • Mail check payable to "SCHSSCA" and banquet form to:
    • Coach Dick Smith
      ATTN: North-South Soccer Classic
      1109 White Oak Drive
      Anderson, SC 29621
  • Banquet Site:

Numerical Roster

Updated - 6.18.21 @ 2:00 pm

NORTH GIRLS

North Co-Coach: Paula Fernandez, G.D. Broome HS
North Co-Coach: Don Sral, Newberry HS

1   Abby McElveen, T.L. Hanna, GK
2   Addison Crump, Dorman, D
3   Burns Brazzell, Northwestern, M
4   Caroline Brindel, Spring Valley, D
5   Taryn Chase, Nation Ford, D
6   Layla Delgado, Broome, D
7   Emma Glenn, Christ Church Episcopal, D
8   Lauren Hendry, Blythewood, M
9   Erin Jacoby, J.L. Mann, M
10 Brynn Martin, Eastside, D
11 Reece Murphree, D.W. Daniel, D
12 Erika Ruiz-Meza, Newberry, M
13 Emma Sexton, Catawba Ridge, M
14 Olivia Shaw, J.L. Mann, M
15 Daylin Franklin, Mid-Carolina, D
16 Lauren Watrous, D.W. Daniel, M
17 Maren White, Catawba Ridge, M
18 Samantha Wolf, Clover, M
Karah Barry, Spring Valley, F

SOUTH GIRLS

South Co-Coach: Will Hall, Carolina Forest HS
South Co-Coach: Dave Johnson, Hanahan HS

0   Avery Newman, St. James, GK
1   Jessica Padgett, River Bluff, GK
2   Molly Betts, Midland Valley, M
3   Mackenzie Cochrane, St. James, D
4   Alexis DeLoach, Wade Hampton-H, F
5   Courtney Farr, Airport, F
6   Riley Heffernan, Lexington, D
7   Harmony Hendrix, Gilbert, M
8   Molly Kerr, Bishop England, D
9   Alexis Lilly, Carolina Forest, F
10 Kaylin Liscusky, Airport, D
11 Trinity McManus, Academic Magnet, M
12 Kacey Miller, Carolina Forest, M
13 Liz Mulligan, Lexington, D
14 Claire Sanford, Hilton Head Island, D
15 Charlotte Sparkes, River Bluff, M
16 Alexandra Ugan, Philip Simmons, F
17 Isabel Stanley, Wade Hampton-H, F

NORTH BOYS

North Co-Coach: Kevin Brabham, Spartanburg HS
North Co-Coach: Graham Stafford, Clover HS

0    Ryan Halas, Nation Ford, GK
1    Andrew Reinhardt, Catawba Ridge, GK
2    Brandon Agudelo, J.L Mann, M
3    Logan Anderson, Clover, D
4    Dalton Bailey, Catawba Ridge, M
5    Aiden Bell, Christ Church Episcopal, F
6    Mac Billig, Eastside, D
7    Mikey Burke, J.L. Mann, F
8    Andrew Enger, Nation Ford, M
9    Jose Gonzalez, Dorman, D
10  Turner Mahaffey, Spartanburg, M
11  Toppy Neal, T.L. Hanna, D
12  Pedro Silva, Dorman, M
13  Locke Swent, Christ Church Episcopal, F
14  Will Tate, A.C. Flora, D
15  Darius Wallace, Ridge View, M
16  Bryan Molina, Wade Hampton-G, M
17  Lamont Young, Northwestern, F

SOUTH BOYS

South Co-Coach: Jamie McClendon, Dreher HS
South Co-Coach: Bob Taylor, Chapin HS

1    Carson Williams, Dutch Fork, GK
2
3    Irvin Fajardo, Lake City, F
4    Armando Arvizu-Roldan, North Myrtle Beach, F
5    Jovany Barraza, Gilbert, F
6    
7    Zacharia Elsibia, Socastee, F
8    Rees Gettys, Lexington, D
9    Michael Petry, Oceanside Collegiate, M
10  Aidin Mitchell, Stratford, D
11  Rey Ortiz Bautista, Academic Magnet, M
12  Josh Johnson, Wando, F
13  
14  Travis Sewell, Lexington, D
15  John Sheppard, Wando, M
16  Miller Stokes, Bishop England, M
17  Joshua Walton, West Florence, D
18  Tanner Williams, North Myrtle Beach, F

SCHSL Physical

Submit to your team's coach by April 28th

All participants in the North-South Soccer Classic MUST submit a copy of their SCHSL Physical (on file with your athletic administrator) by April 28th. Please submit these forms to the respective coaches of your all-star team.

NSSC Program Ad

/docs/NSSC-ProgramAd.pdf

Program advertisements must be received by May 17. All schools that have players participating are encouraged to supply at least one ad for the all-star game program. This is usually funded by a Booster Club or such entity (examples in right hand column).

  • Full page (8.5x11 black/white) ad is $125

Please make checks payable to SCHSSCA and send payment to:

SCHSSCA
Attn: Kevin Heise
1249 Jessamine Street
Cayce, SC 29033

Make sure to indicate that your ad is for the North-South Soccer Classic program.

To send artwork and/or any questions, please contact Kevin Heise:

No late submissions will be accepted. Please make this a priority as the close of the school year is hectic with graduation, playoffs, parties, etc.

You can check to see if your ad has been received and paid for at this link - http://forums.scsoccer.com/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=178775#Post178775

NSSC Uniform Options via Lloyd's

Orders due May 17

The North-South Soccer Classic will offer players the opportunity to purchase their entire match kits! Orders must be placed by May 17th. All players MUST purchase their match jersey for $25.

 

Parents/fans/players can purchase other items as well. An activation code will be sent from MyUniform via Lloyd's Soccer.

***Players will receive a training shirt, as part of their participation in the all-star event.

To purchase a jersey or other items, please follow the directions via Lloyd's Soccer MyUniform that was sent in an exclusive email to each player.

North Kit: NIKE Blue/Blue/Blue
 
South Kit: NIKE White/Red/Red
 
Store closes 5/17/21

All-Star Game Player-Coach Profile

Due May 28

PLAYERS

All North-South Soccer Classic players are to fill out an all-star game player profile - https://www.surveymonkey.com/r/DHB66PN

COACHES

All North-South Soccer Classic coaches are to fill out an all-star game player profile - https://www.surveymonkey.com/r/DDJB777

This is due May 28.

North-South Soccer Classic All-Time Results

Celebrating 32 years of Honoring South Carolina's Top Senior Soccer Players

Boys Results 1989-2021 - North leads the series 16-12-3 (32nd edition)

Year Score Winner Site
2021 N/A N/A T.L. Hanna HS
2020 N/A N/A Canceled due to COVID-19
2019 4-1 North T.L. Hanna HS
2018 5-2 South T.L. Hanna HS
2017 3-2 South T.L. Hanna HS
2016 1-1 Tie Rock Hill District 3 Stadium
2015 1-1 Tie College of Charleston
2014 1-0 South Blackbaud Stadium
2013 3-1 North Blackbaud Stadium
2012 1-0 South College of Charleston
2011 2-1 South College of Charleston
2010 2-0 South Wofford College
2009 2-1 North Wofford College
2008 3-1 North USC Upstate
2007 2-0 North T.L. Hanna HS
2006 3-2 South Furman University
2005 3-0 South College of Charleston
2004 4-1 North Bishop England HS
2003 5-1 North Wando HS
2002 3-1 North Wando HS
2001 0-0 Tie Wando HS
2000 2-0 North Wando HS
1999 3-1 North Wando HS
1998 3-0 North Wando HS
1997 3-2 ot North Wando HS
1996 1-0 South Wando HS
1995 4-2 North Wando HS
1994 3-2 South Wando HS
1993 1-0 South Wando HS
1992 2-0 South Wando HS
1991 3-0 North Wando HS
1990 2-0 North Wando HS
1989 1-0 North Wando HS

Girls Results 1997-2019 - South leads the series 10-8-5 (24th edition)

Year Score Winner Site
2021 N/A N/A T.L. Hanna HS
2020 N/A N/A Canceled due to COVID-19
2019 1-1 Tie T.L. Hanna HS
2018 1-0 South T.L. Hanna HS
2017 1-1 Tie T.L. Hanna HS
2016 3-0 North Rock Hill District 3 Stadium
2015 1-1 Tie College of Charleston
2014 3-1 South Blackbaud Stadium
2013 2-1 South Blackbaud Stadium
2012 1-1 Tie College of Charleston
2011 5-1 South College of Charleston
2010 3-1 North Wofford College
2009 3-1 South Wofford College
2008 1-1 Tie USC Upstate
2007 3-1 North T.L. Hanna HS
2006 7-0 North Furman University
2005 5-1 South College of Charleston
2004 4-2 South Bishop England HS
2003 2-0 North Wando HS
2002 7-1 South Wando HS
2001 2-0 South Wando HS
2000 3-1 North Wando HS
1999 4-1 South Greer Memorial Stadium
1998 5-0 North Greer Memorial Stadium
1997 3-0 North Greer Memorial Stadium

NSSC Coaching History

SCHSSCA North-South Soccer Classic - Boys Coaches

Year

North Co-Coach

School

North Co-Coach

School

South Co-Coach

School

South Co-Coach

School

1989

Frank Ridlehoover

Eastside

Mike Stafford

Christ Church

Ted Miller

Middleton

Keith Tapscott

James Island

1990

Andy Demori

Daniel

William Hosea

Riverside

John Boulware

Spring Valley

David Kleinfelder

Dreher

1991

Phil Savitz

Irmo

Dick Smith

T.L. Hanna

Anthony Pelton

Fort Dorchester

Tom Reilly

Wando

1992

Denny Saverance

Fort Mill

Wayne Quinlan

Eastside

Giles Roberts

South Florence

Scott Ruggles

Stratford

1993

Carlos Osorio

Wade Hampton (G)

Mark Wilson

Dixie

Troy Bennage

Stall

Hank Betcher

Columbia

Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
1994 Frank Ridlehoover Dorman Charlie Mayfield Mauldin Ted Miller Middleton Bo Sylvia Hilton Head
1995 William Hosea Riverside Frank Sullivan Pickens Anthony Pelton Fort Dorchester Jimmy Watson Sumter
1996 Dick Smith T.L. Hanna George Sugden Greenwood Phil Savitz Irmo Ric Raycroft Hanahan
1997 David Kleinfelder Lexington Kevin Heise Brookland-Cayce Scott Ruggles Stratford James Gaskins Goose Creek
1998 Denny Saverance Fort Mill Mike Culp Clover Wayne Quinlan Dutch Fork Bruce Bradham Richland Northeast
1999 Charlie Mayfield Mauldin J.F. Lucas Greenville Hank Betcher Columbia Ron Brady Summerville
2000 Carlos Osorio Dorman Farrell Zissette Blackville-Hilda Troy Bennage Academic Magnet Dave Clark Spring Valley
2001 Mike Culp Clover Dick Hiller Chapin Ric Raycroft Hanahan Kevin Darlington Ridge View
2002 Frank Sullivan Pickens Mike Kinnally Byrnes Kevin Heise Brookland-Cayce Russell Shelley Sumter
2003 Dick Hiller Chapin Stephen Cianciolo T.L. Hanna Bruce Bradham Richland Northeast Ron Brady Summerville
2004 Dave Clark Spring Valley Brad Nickles Emerald Tom Reilly Wando Newt Merricks North Myrtle Beach
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2005 Matt Brophy Mauldin Denny Saverance Fort Mill Kevin Darlington Ridge View Stephen Jackson West Ashley
2006 Tef Vitaris Seneca Paul Waters South Aiken Kevin Heise Brookland-Cayce Ben Schoen Waccamaw
2007 Mike Hazel Wren David Wilcox Christ Church Billy Andrews West Florence Mike Carraher Lakewood
2008 David Craig Eastside Sean Vick Clinton Ed Khouri Bishop England Todd Robinson James Island
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2009 Brian Gamble Dixie Joseph Windley Southside Newt Merricks North Myrtle Beach Ed Carson Summerville
2010 Matt Brophy Byrnes William Hosea J.L. Mann Stephen Jackson West Ashley Roger Carpenter Aiken
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2011 Hank Betcher Columbia Dom Wren Northwestern Ben Schoen Waccamaw David Anastasia Barnwell
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2012 Ben Brown Ninety Six John Donohue Ridge View Jack Ray Crestwood Chris Hapeshis Andrews
2013 Josh Burton Belton-Honea Path Peter Wittig Blythewood Ed Khouri Bishop England Alister DeLong Stratford
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2014 Sean Vick Clinton Josh Eskew Dorman Jason Himmelsbach Myrtle Beach Shilo Tisdale Wando
2015 Shane Bryant Batesburg-Leesville Joe Siatkowski Mauldin Jason Hamil Academic Magnet Nate Harris Ashley Ridge
2016 George Sugden Greenwood Damon Dixon Wade Hampton (G) Will Gettys Lexington Tim Green White Knoll
2017 Cesar Robles Rock Hill Craig Joyner Belton-Honea Path Troy Alexander Hartsville Daniel Holbrook R.B. Stall
2018 - - - - - - - -
2019 Josh Eskew Dorman Frank Kucinic St. Joseph's Catholic Chris Hapeshis Georgetown David Schroer A.C. Flora

SCHSSCA North-South Soccer Classic - Girls Coaches

Year

North Co-Coach

School

North Co-Coach

School

South Co-Coach

School

South Co-Coach

School

1997

William Hosea Riverside John Mills Lexington Scott Ferguson Wando Mike Weathersbee Sumter
1998 Ron Johnson Aiken Kris Long Spartanburg Brad Kilian Summerville Jason Pausman Hilton Head
1999 Gwynne Armstrong Mauldin Connley Skeen T.L. Hanna Troy Bennage Academic Magnet Drew McNeely Middleton
2000 Shannon Champ Chapin Butch Clark Hillcrest Christine Alexander Hartsville Steve Lea Spring Valley
2001 Heather Frederick Irmo Kathryn Whitmire Greenwood Bob Polk Summerville Peter Heusinger Stratford
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2002 Kris Long Spartanburg Peter Heusinger Stratford Scott Ferguson Wando Christine Alexander Hartsville
2003 Ron Johnson Aiken Steve Lea Spring Valley Troy Bennage Academic Magnet Peter Heusinger Stratford
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2004 Michael Burriss Wren Elizabeth Myers Byrnes Heather Frederick Irmo Ed Michels Beaufort
2005 Fernando Gomez Woodruff Josef Lorenz Dorman Christine Alexander Hartsville Mike Mauldin Irmo
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2006 Gwynne Armstrong J.L. Mann Chris Fryland Lexington David Kleinfelder Dreher Bo Sylvia Dutch Fork
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2007 Terry Archenhold Riverside Michael Young T.L. Hanna John Rosier Chapin Dave Snyder Bishop England
2008 Leeann Mellon Clover Ryan Roseberry Westside Lauren Hudgens Brookland-Cayce William Schaufler Fort Dorchester
2009 Jason Burton Belton-Honea Path Jay Crane Wade Hampton (G) Keith Morris Airport Jimmy Watson Sumter
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2010 Chris Nichols Christ Church Cesar Robles Northwestern Shannon Champ Wando Will Chassereau Berkeley
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2011 Michael Burriss Wren Andy Robinson Eastside Dave Snyder Bishop England Chad Meredith Swansea
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2012 Terry Archenhold Riverside Raimond Hartmann Greenville David Lloyd White Knoll Katie Smith Brookland-Cayce
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2013 Jason Burton Belton-Honea Path Kevin Czar Mauldin Michael Young Midland Valley Jeri Himmelsbach Myrtle Beach
2014 Jay Crane Wade Hampton (G) Bob Taylor Chapin Keith Morris Airport Mark Weaver Ashley Ridge
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2015 Mark Bonda Indian Land Sheila Wyer Southside Christian Taryn Floyd Fort Dorchester Victor Tice Aiken
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2016 John Mills Richland Northeast Laney Younts Hillcrest Will Chassereau Berkeley Matt Sawicz North Augusta
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2017 Ed Humphrey Lancaster Jason Mouzon Northwestern Chad Meredith Swansea Robb Sloan South Florence
2018 - - - - - - - -
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2019 Raimond Hartmann Mauldin Emily Heise Gray Collegiate Alister DeLong Academic Magnet David Mihoulides South Aiken

Affiliates

SCACA

SCACA

SC Athletic Administrators Association

SC Athletic Administrators Association

Lloyd's Soccer

Lloyd's Soccer

Clash of the Carolinas

Clash of the Carolinas

North-South Soccer Classic

North-South Soccer Classic